İlanları karşılaştırın

Eğer ilk kez ev alıyorsanız?!..

Eğer ilk kez ev alıyorsanız?!..

Herkesin hayalindeki ev farklıdır. Benim mükemmel evim tek odalı, minik bir daireyken karşı tarafın mükemmel evi 5 odalı, lüks bir villa olabilir. Öncelikle yapmamız gereken şey nasıl bir eve sahip olmak istediğimize karar vermek. Bazı noktaları belirlerseniz ev satın alma konusunda daha hızlı bir ilerleme kaydedebilirsiniz.

Emlak sitelerini gezmeden ev satın almayın

Ev aramak düşündüğünüz kadar kolay bir iş değil. Sokak sokak hayalinizdeki evi aramak yerine emlak sitelerinden satılık ev ilanlarına kolayca ulaşabilirsiniz. Yorulmadan gün içinde onlarca evi gezmeniz mümkün. Aynı gün içinde hayalinizdeki evi bulmayı düşünmeyin. Kendinize birkaç gün hatta birkaç hafta tanıyın.

Ev aramanızı geniş bölgelere yayın

Kafanızda belli bir semt olabilir. Yıllardır yaşadığınız semtte tek başınıza eve çıkmak istiyor da olabilirsiniz. Ancak ev aramalarınızı biraz genişletmenizde fayda var. İşinizin çevresindeki diğer semtleri aramalarınıza ekleyebilirsiniz. Böylece işe gitme sürenizi uzatmadan farklı lokasyonlardaki ilanları da aramalarınıza dahil edebilirsiniz.

Evin sağlamlığından emin olun

Ev bakarken yalnızca dış güzelliğe aldanmayın. Baktığınız evin kaç şiddetinde depreme dayanıklı olduğunu, sığnağı olup olmadığını ve kullanılan malzemelerin kalitelerini kontrol edin. Mimari ve dış güzellik çok önemli ancak güzellik için sağlam olmayan bir evde oturmak mantıklı bir hareket olmayacak.

El becerilerinizin yeni evinizin tadilatında işe yarayabilir

Yeni aldığınız ev ne kadar güzel olursa olsun içinde birtakım tadilatlar yapmanız gerekecek. Eğer el becerileri konusunda yeteneğiniz varsa bütçenizi aşmadan evin bazı tadilatlarını kendiniz yapabilirsiniz. Dekorasyon sitelerinden ilham alabilir ve verilen ipuçlarını değerlendirebilirsiniz.

Yeni bir ev almak sabır ister

Kim ne derse desin yeni bir eve yerleşmek sabır isteyen bir iştir. Nihai kararı vermeden önce uzun vadeli bir araştırma sürecinden geçmeniz gerekebilir. Bu süreçte duygularınıza göre değil mantığınıza göre hareket edin. Unutmayın ki altı ay daha kira ödemek, ihtiyaçlarınızı karşılayamayacak bir ev satın almaktan daha iyidir.

Gayrimenkul danışmanları ile çalışın

Doğru evi bulmanın en iyi yollarından biri bilgili ve saygın bir gayrimenkul danışmanı ile çalışmaktır. Saygın bir acente ile bağlantıya geçmek için beklemeyin.

img

admin

Benzer Haberler

Datça “Ayakçı/Korsan Emlakçı” kalabalığından kurtuluyor…

Onbinlerce emlakçının gözü kanun teklifinde. Köklü değişiklikler öngören teklif sektöre...

Okumaya Devam..
- admin

Yazıya yorum yapın